למה לבחור במומחה לשיקום הפה?

תחום רפואת השיניים בעידן המודרני רחב ועמוק! לפיכך, לא קל למצוא את המקום בו ניתן לקבל טיפול אינדיבידואלי ומקצועי. במהלך ההתלבטות, קבלת ההסברים ובחירת הטיפול המתאים לכם, תחשפו למונחים רבים שאינכם מכירים. לנוחיותכם ד"ר תגרי ריכז תשובות לשאלות עבור חלק מהנושאים הרלוונטיים שיהיו לכם לעזר. במהלך הפגישה במרפאת ד"ר תגרי תקבלו הסברים נרחבים וספציפיים למצבכם האישי, וזאת גם באמצעות סרטוני המחשה.

תשובות לשאלות רבות

מה המשמעות ("מה זה") של "מומחה לשיקום הפה"?


המומחיות לשיקום הפה ( "פרוטתיקה "), הינה התמקצעות נוספת הנעשית לאחר קבלת תואר ה - "ד"ר לרפואת שיניים". תחום המומחיות הינו יכולת התכנון והביצוע של שיקום משננים הסובלים מהרס נרחב, באמצעות כתרים, גשרים, שתלים, תותבות ועוד. הנך מוזמן/ת לראות את ספר העבודות שלי להמחשה טובה של מקרים העשויים לעניין אותך.
היתרון בלהיות מתרפא של מומחה בתחום שיקום הפה?


השורה התחתונה, המטרה הסופית והמוחלטת של כל טיפול שיניים, הינה משנן יציב ובריא, פונקציונלי ואסתטי. ע"פ הגדרתה, זוהי מטרה שיקומית (Restorative). כתרים, גשרים, שתלים, ניתוחי חניכיים וכיוצא באלה הינם אך ורק האמצעים להשגת מטרה סופית זו. מומחיות בתחום השיקום נותנת לרופא את הכלים הנדרשים לביצוע הטיפול המורכב בפה, והן את הידע מה לצפות ואיך להפנות את המתרפאים למומחים בתחומים אחרים, לצורך הצלחת הטיפול הכולל. במידה מסוימת, דומה המומחה לעתים ל-״Project Coordinator״ המתאם בין אנשי הצוות השונים להצלחת הטיפול הכולל.
אני צריך רק כמה סתימות ואולי כתר אחד, בשביל מה אני צריך רופא מומחה?


במצב בריאותי כזה, יתכן והדרישה התכנונית של תוכנית הטיפול הינה קלה. ואולם, גם בטיפול "פשוט" יש צורך בשליטה מקסימלית בדיוק ובתכנון הביצועי של השחזורים הבודדים. ניתן ורצוי להגיע למצב בו הבריאות האישית של כל שן ושן הינה מקסימלית. כמו כן שיטות העבודה הנהוגות במרפאתנו, (תכנון ההזמנה לביקורות והעבודה בשיתוף פעולה עם השיננית), מביאות לכך שהמעקב והשמירה על הבריאות מתבצעים בצורה אופטימלית.
מהו סדר הטיפול?


בהגיע למרפאתנו מתרפא חדש, הוא עובר בדיקה כדי לבצע הערכת מצב. היקף ומשך בדיקה זו משתנה בהתאם לחומרת המצב ועשוי להמשך לעיתים אף כמה פגישות. תהליך הבדיקה כולל כמובן גם רצונות המתרפא, ואת מטרותיו מהטיפול. לאחר הערכה זו מתבצעת פגישה בה מוצגות האבחנה ותוכנית הטיפול המוצעת, השואפת לתת ככל האפשר, מענה לתנאים הקיימים ולציפיות המתרפא.

בפגישה זו נדון במשותף על הטיפול המוצע, עלויות ומסגרת הזמן הנדרשת. לאחר הסכמת המתרפא לטיפול המוצע מתחיל התהליך הטיפולי. באופן עקרוני רצף הטיפול הוא:

* הגעה למצב של פה נקי וחניכיים בריאות במידת האפשר
(בעת הצורך תינתנה הוראות ניקוי השיניים והפה , מלווה בסילוק אבנית).
* בניית שחזורים זמניים לפי הצורך (ראה הסבר על מטרת השחזורים הזמניים).
* במידת הצורך יבוצעו "טיפולי הביניים ": השתלות, ניתוחי חניכיים, הזזת שיניים וכד'.
* דור שני של שחזורים זמניים, ווידוא שכל המטרות, האסתטיות והפונקציונליות קבלו תשובה.
* מעבר לשחזורים קבועים.
"למה צריך שחזורים זמניים ו-"למה לא עושים ישר קבוע?


בעת הטיפול הדנטלי, יש לבצע שחזור זמני, (יהה זה כתר או גשר ) לפני שנלקחים המטבעים ("המידות") לשחזורים הקבועים. למהלך פעולה זה כמה מטרות: השחזור הזמני מאפשר ריפוי ובניית מתאר בריא של רקמות החניכיים, לקראת המשך הטיפול. השחזור הזמני שומר על יציבות האזור ומיקום השיניים הסמוכות והנגדיות. השחזור הזמני מאפשר למתרפא ולרופא להעריך את האסתטיקה המתקבלת ולבצע את השינויים הנדרשים לקבלת התוצאה האופטימלית, כך שבשלב המעבר לשחזור הקבוע לא תהיינה הפתעות. (השחזור הזמני מהווה את ה"מודל" לקבוע). לעיתים יש צורך ביותר מ "דור " (או "מחזור") אחד של שחזורים זמניים, כגון בעקבות מצב החניכיים, ניתוחי חניכיים, פעולות אורתודונטיות וכיוצא באלה.
מהם הנוהלים בהם אתה נוקט לשמור על נקיון וסטריליות?


רכיבים רבים הינם חד פעמיים: מוצץ הרוק , כוסות , סינרים, להבים כירורגיים וכיוצא באלה.
רכיבים עדינים אחרים עוברים תהליך סטריליזציה קרה ( בנוזל חיטוי ) בין שימוש אחד למשנהו.
כל המכשירים האחרים עוברים תהליך סטריליזציה בקיטור ( "אוטקלאב " ) בין שימוש אחד למשנהו.
מהן השיטות והאמצעים להבטחת הצלחת הטיפול?


באופן עקרוני ניתן לחלק טעויות לשני סוגים: טעות תכנונית וטעות ביצועית.
מהסוג הראשון ניתן להמנע ע"י לימוד, ידע והשקעת מחשבה בכל מקרה ומקרה. התכנון מתבצע ברוב המקרים ללא נוכחותו של המתרפא, ובעת הצורך בהתייעצויות עם עוד רופאים ( העשויים להיות מתחומי התמחות אחרים) - את הטעות מהסוג השני ניתן למנוע בעיקר ע"י תכנון נכון, כך שבמקרה של טעות בשלב מסוים, היא תתגלה ותתוקן בשלב הבא.
איך אני יכול לדעת שאני במקום הנכון ולא אצטרך שוב לחזור על הכל בזמן הקרוב?


לגבי רוב המתרפאים שאלה זו אינה קיימת, מאחר והגיעו לטיפולי בעקבות המלצה של רופאים אחרים, או מתרפאים ותיקים שלי. כאשר השאלה קיימת, הפתרון המוצע הוא לבצע כ- ¼ מהטיפול ואז לקבל רשימת רופאים מומלצים, ולהגיע אליהם לבדיקה (כמובן מבלי לומר ע"י איזה רופא אתם מטופלים) עם הבקשה "אני במהלך טיפול פעיל, האם אני מקבל טיפול טוב"? - רופא הגון וטוב (וכל הרופאים ברשימה הינם כאלה) יתן תשובה אמיתית ונכונה. פעל על פי התשובה!
האם ישנה אחריות כלשהי?


כמו כל בעל מלאכה המכבד את עבודתו, גם ד"ר תגרי נותן אחריות על עבודתו, במגבלות הביולוגיות הקיימות (שאותן אכן קשה מאד להעריך). העקרון המנחה אותנו הוא כי על העבודה ( תכנון וביצוע ) ישנה אחריות לכל החיים (!). על החומרים (מתכות, חרסינה וכד') ישנה אחריות לשנה אחת.
מהו שתל?


שתל הינו גוף בצורת בורג או צילינדר, עשוי טיטניום, המוכנס בניתוח לעצם הלסת. לאחר בדיקה ותכנון מפורטים, ע"י הרופא המשקם המתכנן את מיקום השתלים, מחדיר אותם הכירורג אל עצם הלסת בניתוח מקומי. לאחר תקופת ריפוי של החניכיים, ואיחוי של השתלים אל עצם הלסת, נחשפים השתלים והרופא המשקם בונה עליהם את השחזור הסופי.
מה ההבדל בין כתר זמני לכתר קבוע?


רבים שואלים שאלה זו ועוד מוסיפים: כי אם הזמני נראה טוב ויציב, למה צריך כתר קבוע? ובאמת למה? תשובה: הכתר הזמני אכן צריך להראות אסתטי, ולהיות בנוי כך שיאפשר ריפוי ויציבות האזור בו הוא נמצא. לטווח קצר אכן עשוי הזמני להראות יפה ובריא כמו השחזור הקבוע. ואולם, השחזור הזמני עשוי אקריל, שהוא סוג של חומר פלסטי. האקריל משנה צבעו כעבור 6~8 חודשים. האקריל, בהיותו חומר פלסטי, הינו "ספוגי" במידה מסוימת, ועקב כך סופח וסופג נוזלי הפה וחיידקים, ולטווח ארוך עשוי לפגום בבריאות החניכיים. כמו כן, האקריל הינו רך יותר מחומר המשנן הטבעי, ולטווח ארוך הינו נשחק והאזור המשוחזר מאבד מיציבותו המרחבית ("השיניים זזות").
סתימות לבנות או "סתימות אמלגם" - מה יותר חזק, יפה ועמיד?


הרבה פעמים מטופליי שואלים לראשונה: "ד"ר אמנם "סתימות לבנות" יותר אסתטיות, אבל אני הבנתי ש "סתימות אמלגם" יותר חזקות ומחזיקות מעמד יותר זמן. האמנם? תשובתי: אנו רגילים לבדוק אורך חיים צפוי של מבנים או טיפולים, על סמך מה יותר "חזק". ואולם, ישנם מצבים שבהם מדידה על סמך "חוזק" בלבד אינה מספקת. במקרה של שחזורי שיניים, ישנם גורמים רבים העומדים על הפרק, ונזכיר כאן רק חלק מהם: אחיזה בחומר שן, חיזוק שארית חומר השן, עמידות בפני דליפת שוליים, רגישות לרטיבות בזמן ההכנה. שחזור האמלגם נשחק מעט פחות מאשר חומר השחזור הלבן, אך הוא אינו נאחז בחומר השן, ואינו תורם לחוזק הכללי של מבנה השן. החוזק (בלחיצה) של שני חומרים אלו הינו דומה למדי, ואטימות שולי השחזור באמלגם, הינה בדרך כלל טובה יותר מאשר בחומר מרוכב.החומר המרוכב (החומר ממנו עשויות ה"סתימות הלבנות") יוצר אחיזה עם קירות השן ומחזק אותה ואת כלל המבנה שנוצר. לעומת זאת, חומר זה הינו רגיש יותר לרטיבות בזמן ההכנה והסיכויים לדליפת בשוליים גבוהים יותר (חומר זה רגיש יותר לשמירה על ניקיון השיניים). לכן התשובה הנכונה במקרה זה הינה "כל מקרה לגופו" או במילים אחרות, אין חומר אחד שהינו תמיד טוב יותר מהאחר.
למה טיפול שיניים כל כך יקר?


טיפול שיניים הוא אכן יקר. ואולם אם נשווה אותו לרכישת שרות דומה לאותה יחידת זמן, נראה כי מחירו מקביל לשרותים אלו, ואף נמוך יותר. לדוגמא: עלות ביקור אצל רופא פרטי הינה כ- 300 עד 600 ש"ח. עלות שעת עורך דין הינה כ- 80 עד 200 $ ! גם הזמנת שרות אצל מהנדס מחשבים עולים בסדר גודל זהה.
מהי מדיניות התשלומים?


ישנן כמה דרכים לשלם את עלות הטיפול: - האחת: בסוף כל פגישה, ע"פ החיוב בכל פגישה ופגישה. - השניה: בתחילת הטיפול מבוצעת הערכה של משך זמן הטיפול המתוכנן, ועלותו הכללית. ניתן אז לחשב את העלות החודשית, ולפרוס את עלות זו ע"פ משך הטיפול. במידה וישנם שינויים במשך הטיפול, משלימים את ההפרש בסוף הטיפול .
מדוע ברוב המקרים, יש לבצע כתר על גבי שן שעברה טיפול שורש?


בשן שעברה טיפול שורש, נפתח פתח בכותרת השן, כדי לאפשר גישה טובה לפתח תעלות השורש. סילוק חומר שן זה, מלווה בדרך כלל בהרס המקורי שהיה בשן (שהוא בדר"כ הסיבה הראשונית לצורך בטיפול השורש). התוצאה הינה שן שהכותרת שלה הינה חלשה ושבירה, הנשברת בקלות. הניסיון הקליני מוכיח כי רצוי לבנות כתר על גבי שיניים אלו, כדי לשפר את הסיכויים שלהן להיות בפה ללא תקלות ושברים.
האם טיפולי שיניים בלייזר, הינו ללא מקדחה וללא כאבים? והאם גם אתה מטפל בלייזר?


בשנים האחרונות אכן חלה התקדמות רבה בתחום השימוש בלייזר ברפואה בכלל וברפואת שיניים בפרט. ואולם, השימוש מכשיר הלייזר מתאים בעיקרו לניתוחי רקמות רכות ( הסרת גידולים, חיתוך ברקמות, קצת ניתוחי חניכיים ) אך עדיין כמעט אינו מתאים ל"קידוח" בשיניים. לא ניתן לבצע באמצעותו סילוק עששת באזורים שבין השיניים, לא ניתן לסלק באמצעותו חומרי שחזור ישנים (הוצאת סתימות ישנות) ולא ניתן להכין באמצעותו שיניים לכתרים וגשרים. לצערנו, עדיין ארוכה הדרך עד להכנסתו של מכשיר הלייזר כשותף שווה זכויות במרפאת שיניים העוסקת בשיקום.
היכן ניתן לקרוא עוד אינפורמציה על הטיפולים הקיימים ואפשרויות הטיפול?


בשלב ראשוני, הנך מוזמן\ת לעיין בתיקי ההסברים למתרפא, הנמצאים במרפאתנו, בתיקים זה ישנן שאלות רבות יותר, ותשובות נרחבות יותר ובצירוף תמונות, ואולי הן תענינה על השאלות שהתעוררו. כמו כן ניתן לחפש אינפורמציה רחבת היקף באינטרנט. רשימת אתרים ראשונית ניתנת להלן: http://www.healthanswers.com http://www.medsite.co.il http://www.doctors.co.il http://www.dentalinfo.co.il אם עדיין נותרת עם שאלה שלא נענתה, אנה אל תהסס, אנו פה לרשותך.
סיימתי טיפול שיניים, ומה עכשיו?


והנה סוף סוף הגיע היום המיוחל ושלב הטיפול הפעיל הסתיים. יתכן והטיפול שעברת\ה כלל כמה שחזורים בצבע שן )"סתימות לבנות"( ואולי כתר או שניים. יתכן והטיפול השיקומי שעברת\ה היה נרחב הרבה יותר וכלל כתרים רבים, גשרים, ואף מספר ניתוחים ושתלים.

המשותף לכל הטיפולים הללו הוא הרצון המשותף של הצוות בראשותו של דר' תגרי ושל המטופלים לשמור על הקיים ולא לחזור על שגיאות העבר, להשגיח על ההשקעה הרבה שהשקיעו בפיהם מתחינה אסטתטית, בריאותית ופיננסית. השאלה הראשונה המקננת בראש המתרפאים הינה כיצד לשמור על הקיים?

הצעד הראשון הינו שמירה על נקיון השיניים והחניכיים, כפי שהודרכת\ה ע"י השיננית וע"י ד"ר תגרי. על הניקוי להתבצע שלוש פעמים ביום ע"י מברשת ופעם ביום באזורים הבין שיניים, אם באמצעות חוט ואם באמצעות קיסמי שיניים יעודיים. הצעד השני הינו לבוא לביקורות התקופתיות שתוזמן אליהן ע"י צוות המרפאה. לביקורות אלו חשיבות עצומה. רק הרופא יכול לאבחן במדויק את מצב המשנן ) השיניים והחניכיים בפה(, לזהות שינויים בסמוך להתרחשותם ולדעת כיצד לעקוב אחר התרחשויות ושינויים ביולוגים בפה. באמצעות מעקב הדוק פעם ב 3 עד 6 חודשים, ניתן לזהות תקלות או בעיות אחרות לפני שיהפכו לעניין גדול שיצא מכלל שליטה. יש לזכור כי גם אם המתרפא\ה מרגיש ש "הכל בסדר", עדיין צריך לבוא לביקורות ולא להתפס לשאננות.

הצעד השלישי הינו עירנות לגבי המתרחש בפה: הופעת כאב חריג למשך כמה ימים, תחושת תזוזה של שיניים או גשרים, או כל תחושה יוצאת דופן הנמשכת מעבר לכמה ימים. כל אלה מחייבים פניה אלינו לצורך בדיקה ובירור יסודי ע"י הרופא, ללא המתנה לפגישת הביקורת התקופתית. גם כאן חשוב לא לדחות את הביקורות והבדיקה. תחזוקה מונעת זולה וקלה הרבה יותר מתיקונים לאחר נזק.

שאלה נוספת המטרידה את המרפאים הינה איזה אחריות יש על העבודה שהתבצעה בפיהם? שאלת האחריות על עבודה רפואית היה הינה מורכבת. מחד גיסא, אין תוכנית טפול אחת דומה למשנתה, ואין מצב ביולוגי אחד דומה למצב אחר, אף אם "הגשר" או "מספר השתלים" הינם זהים. מאידך גיסא, ידועים לנו באופן סטטיסטי אורך החיים הממוצע של כתרים גשרים ושתלים. המדיניות שמנחה את ד"ר תגרי הינה כי על התכנון והביצוע של תוכנית הטפול האחריות הינה לכל החיים ועל החומרים )שחזורים, מתכת וחרסינה של כתרים( האחריות הינה של שנה.