• ד"ר אייל תגרי

מה זה חוות דעת רפואית?

הסבר משפטי:

חוות דעת רפואית הינה מסמך רפואי, שווה ערך למתן עדות בשבועה בבית המשפט,

הנכתב ע"י רופא מומחה בתחום הרלוונטי, המתייחס לאירוע ונזק נטען בתחום הרפואי.


במסמך כזה, המומחה סוקר מבחינה רפואית את האירוע, בודק את המתלונן, דן בבעיות הרפואיות שהיו לפני האירוע ודן בדברים שנעשו על ידי הרופא המטפל. לבסוף המומחה הכותב חוות הדעת, נותן את חוות דעתו המקצועית בעניין מהלך האירוע, התנהלות הצוות הרפואי, אם היה כשל כל שהוא בהתנהלות הרפואית והאם נותר נזק גופני או נפשי במתלונן. במידה ונותר נזק קבוע שאינו סביר בנסיבות המקרה , המומחה עשוי לפסוק כי למתלונן מגיעה פסיקת אחוזי נכות.חוות דעת משפטית
חוות דעת משפטית מהי?

ישנם מספר מצבים בהם האדם הפרטי יזדקק לחוות דעת רפואית: האחד, כאשר נגרם לו נזק, עקב חבלה כלשהי בפה ובמשנן, והשני, כאשר הוא חושד כי עבר או קיבל טיפול רפואי לקוי.

על פי החוק כדי להניח תביעה שברפואה בפני בית המשפט יש להגישה באמצעות חוות דעת רפואית הערוכה ע"י רופא, מומחה בתחומו. במקרה הראשון עבודתו של המומחה קלה יחסית. עליו לבצע את הערכת הנזק ואת העלויות והטיפולים הכרוכים בהשבת המצב לקדמותו במידת האפשר, וכן להעריך את צרכי התחזוקה השוטפת לשאר החיים.

המקרה השני מורכב הרבה יותר. בחוות דעת מסוג זה על הרופא שמבצע ומייעץ לנושא חוות הדעת לדעת להפריד בין "טיפול שלא הצליח", בין "טעות בשיקול דעת", ובין "פעולה שהרופא הסביר או הפרקטיקה הנהוגה היו נוהגים על פיה או נמנעים ממנה" - על פי ההקשר - ועל פי הפרדה זאת לנווט את חוות הדעת.

עריכה והגשת חוות דעת הינה "התמחות" נוספת (היא אינה תחום התמחות רשמי, אך לא כל רופא יכול או נוהג לבצע חוות דעת) של דר' תגרי, וכדי לבצע ולהגיש חוות דעת ראויה יש לשלוט היטב ברזי תחום זה(לצפייה בסרטון בנושא לחצו כאן).

עוד בשנת 1993 קיבל דר' תגרי מינוי לביצוע חוות דעת מטעם בתי המשפט, ומאז ביצע עשרות חוות דעת, הן מטעם בית המשפט והן בעבור פונים פרטיים. באותם מקרים שהגיעו לפסקי דין ( ולא הסתיימו בפשרה) ניתן למצוא את אזכורם באמצעות מנועי החיפוש השונים והאתרים המוקדשים לנושאי רשלנות רפואית.


לחוות דעת משפטית - מלאו את הטופס צור קשר או צרו קשר טלפוני: 03-5223222


ד"ר אייל תגרי | מומחה לשיקום הפה ומומחה לחוות דעת משפטית בתחום רפואת שיניים.

0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול